У Франківську запустять онлайн-медіа про локальне мистецтво

08.06.2022 15:25   Джерело: IfNews
Опубліковано : Франківський Новинар

Редакція post impreza розповідатиме про мистецьку сцену Франківщини — від бієнале Impreza, яка відбулась у місті 1989 року, і до сьогодні. Також команда має на меті розвивати культурну журналістику в регіоні.

На думку ініціаторок створення нового медіа — кураторки галереї «Асортиментна кімната» Анни Потьомкіної та засновниці агенції proto produkciia Альони Каравай — Франківську давно не вистачало якісного медіа-майданчику, щоб аналізувати українське мистецтво, знайомити читачів з провідними митцями регіону та новими іменами. Відтепер це все можливо на сторінках post impreza.

«Насправді концепція post impreza визріла ще минулої осені. Загальна ж ідея франківського медіа про мистецтво не має часу відліку, бо завжди курсувала в розмовах культурної спільноти. Коли почалась повномасштабна війна, наша команда зайнялась майже виключно терміновими програмами допомоги культурним діячам, музеям, військовим та шелтерам. Однак мене покидала думка: треба робити й щось довготермінове, таке, що даватиме простір для рефлексії та горизонт вдивляння. Тож ми вирішили запустити post impreza саме зараз».

Чому post impreza?

Назва медіа походить від бієнале Impreza, яка відбулась в Івано-Франківську більше 30 років тому. Подія об’єднала митців та мисткинь, критиків та мистецтвознавців із різних континентів та регіонів України. Бієнале досі згадують як першу яскраву спробу України заявити світові про своє мистецтво та розпочати обмін досвідом з іноземними митцями і діячами культури.

Анна Потьомкіна:

«Нас цікавить тяглість процесів місцевої мистецької історії. Ми розуміємо значний вплив бієнале Impreza на культурне середовище міста та регіону, але не плануємо обмежуватись лише ним. post impreza — це можливість оцінити те, що відбулось з мистецтвом Франківщини після бієнале — на фоні революцій та хвиль міграцій, а також описувати те, що ми спостерігаємо зараз, у воєнний час».

Митці допомагатимуть із пошуком актуальних тем

Редакторкою медіа стала Ольга Перехрест. Свого часу вона запускала онлайн-журнал «Куфер» про життя Франківська. В ролі операційного керівника приєднався антрополог і культурний менеджер Євген Бойко.

Команда планує випускати аналітичні матеріали та інтерв’ю на гострі теми — про те, що хвилює мистецьку та культурну спільноту. Обирати меседжі та спікерів для публікацій допомагатиме кураторська група, до якої увійшли художники Анатолій Звіжинський та Євген Самборський, режисерка Надія Парфан, письменник Остап Українець та перформерка Вікторія Миронюк.

Євген Самборський, Анатолій Звіжинський, Надія Парфан__фото Олександри Соловйової

Євген Самборський, художник, лауреат спеціальної премії PinchukArtCenter:

«Існує багато не заданих запитань у мистецькій площині, які варто озвучувати та на які цікаво знаходити відповіді. post impreza має шанс стати тією складовою в житті міста, яка посилить критичне осмислення мистецьких процесів, які тут відбуваються».

Надія Парфан, режисерка, співзасновниця Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86»:

«Мені не вистачає якісної культурної журналістики, тому хотілося долучитися до зрушення цього процесу в будь-якій ролі. А тут ще й мова йде про групову роботу, горизонтальні зв’язки та синергію різних людей — це водночас цікаво, складно, глибоко та всесторонньо. І дуже захоплююче».

Анатолій Звіжинський, художник і куратор:

«Стати частиною post impreza — це логічне продовження усієї попередньої діяльності щодо розвитку різноманітних форм сучасного мистецтва у Франківську. А ще це спосіб співпраці як з наступними поколіннями, так і з активістами, журналістами, митцями, які приїхали до міста за останні роки».

Вікторія Миронюк, мисткиня та перформерка:

«Після початку війни, коли до нас приїхало багато нових людей, усі культурні процеси стали ще жвавішими. Зараз особливо важливо документувати, яким чином ця різність створюватиме нову якість».

Ольга Дятел, культурна менеджерка, продюсерка проєктів сучасної опери, співзасновниця агенції proto produkciia:

«Я переїхала до Івано-Франківська у 2014 році з Криму. Перші п’ять років тут дуже вплинули не те, чим я займаюсь зараз. Більше часу я присвячую саме мистецьким проєктам. Саме зараз в Україні відбуваються трансформації, які мають глобальний вплив та неминуче змінюють локальні спільноти і нашу культуру. Тому за допомогою post impreza хочеться зафіксувати те, через що ми сьогодні проходимо, і те, що пам’ятаємо».

Медійну платформу обіцяють запустити впродовж наступних двох тижнів. Окрім підготовки матеріалів на культурну тематику, редакція збере онлайн-бібліотеку з виданих раніше книжок, каталогів та альманахів про франківське мистецтво.


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу ifnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: IfNews