Науковці навчально-наукового Інституту історії, етнології і археології Карпат Карпатського національного університету імені Василя Стефаника у складі доцентів Бориса Хруслова і Михайла Москалюка, фахівця Романа Кобильника, під керівництвом професора Миколи Кугутяка впродовж 22 і 29 квітня 2025 р. вперше провели наукові польові дослідження скельно-печерної оборонної обителі в селі Олієво-Королівка на Городенківщині.
Дослідження мають надзвичайну історико-культурну цінність, адже обитель, висічена у вапняковому масиві над річкою Дністер, тривалий час залишалася поза увагою археологів. Цей комплекс, імовірно, функціонував у добу середньовіччя як монастирський осередок із захисною функцією. Пише «IfNews»
Перегляньте також:
- Франківка у складі міжнародної команди знайшла прихований коридор у єгипетській піраміді Хеопса
- Вчені Carlsberg розробили новітню технологію аби зменшити загрозу світового голоду
Експедицію організувала кафедра історії України та археології КНУ, зокрема співробітники Археологічного музею університету. Вчені провели опис, фіксацію архітектурних елементів печери, зібрали зразки для подальшого аналізу та створили попередній план об’єкта.
За словами учасників експедиції, дослідження відкриває нову сторінку вивчення оборонних та сакральних споруд Подністров’я. Вони також підкреслили, що такі об’єкти мають потенціал стати пам’ятками національного значення й туристичними атракціями.
Зважаючи на культовий характер пам’ятки, її інтер’єр, особливості планування і технічних засобів виковування, а також спосіб побудови дерев’яного оборонного укріплення з використанням валу, вежі й ескарпованих схилів, стає очевидним, що пам’ятка в Олієво-Королівці належить до печерних пустельницьких комплексів ХІІ–ХІV ст., є унікальною духовною святинею, яка відігравала важливу роль у релігійному житті краю.
Науковці планують продовжити дослідження влітку — із залученням георадарних досліджень, археологічних розкопок та історико-релігійного аналізу.