Поранені військові у Франківську проводять тижні у чергах на ВЛК

08.03.2023 13:06   Джерело: kurs
Опубліковано : Франківський Новинар

Вiйськовим, щоб отримати компенсацiю, подовжити лiкування або пiти в запас, треба вистояти кiлькатижневу чергу. Медикiв у захiдних областях не вистачає, електронного документообiгу немає взагалi, а такої кiлькостi поранених цi стiни ще не бачили нiколи, йдеться в сюжетi ТСН

У Франківську поранені військові проводять тижні у чергах на ВЛК | Курс

На милицях, з важкими пораненнями, контузiями та на протезах пiд вiйськовою полiклiнiкою в Iвано-Франкiвську фронтовики збираються задовго до її вiдкриття – зайняти чергу. “Не всi пораненi можуть висидiти тут цю чергу. Багато хто здається: болить – вiн встав, вийшов”, – каже один iз бiйцiв. 

Вони усi отримали поранення на вiйнi та лiкувалися у шпиталях. До полiклiнiки йдуть, аби пройти вiйськово-лiкарську комiсiю, без її вердикту повернутися на фронт, продовжити лiкування, отримати вiдпустку чи бути списаним з вiйська не можуть. Однак похiд на комiсiю перетворюється на справжнє пекло.

“Це вже четвертий день тут. Не можу потрапити. Лiкар приймає тiльки три днi, тричi на тиждень, i черги дуже великi”, – пояснюють вiйськовi. 

Тим часом у вiйськовiй полiклiнiцi Львова жодних черг, пiд час прийому майстри ще й роблять ремонт. Але ще мiсяць тому i тут стояли шаленi черги. Вiйськовослужбовцi тижнями не могли потрапити на прийом, а саме примiщення полiклiнiки було у жахливому станi.

“Кожен має по 2-3 поранення, причому важких, i ми стоїмо в цих чергах. У них є обiди, субота-недiля вихiдний, п’ятниця скорочений день, ми там воюємо, в нас немає вихiдного”, – нагадують бiйцi. 

Ситуацiю тут вирiшити допомiг розголос – тодi втрутився Офiс омбудсмена та волонтери. Черга стала електронною, лiкарi отримали комп’ютери – це пришвидшило прийом. У коридорах навiть поставили стiльцi.

Вiйськовi правозахисники кажуть, проблема в тому, що лiкарiв ВЛК дуже мало, штат досi розрахований на мирний час. А ще працюють вони не з електронними документами, папери заповнюють вручну. Держава виявилася не готовою до такої кiлькостi поранених, потрiбна реформа, кажуть фахiвцi.

“Цивiльнi заклади охорони здоров’я, при яких iснують ВЛК, попри те, що мають такi повноваження, не виносять певнi висновки, якi необхiднi вiйськовослужбовцям, i вiдправляють їх на перепiдтвердження цих висновкiв на ВЛК, що примушує цього пораненого двiчi робити одне i те саме по колу”, – пояснює голова правозахисного центру для вiйськових Любов Галан. 

Змiнити усе має спецiальна мiжвiдомча комiсiя, над майбутньою реформою вона працює iз сiчня. До її складу, окрiм медикiв та вiйськових, увiйшли представники Мiнiстерства цифрової полiтики та волонтери. “Фактично ми йдемо до того, щоб довiдки ходили за вiйськовим, а не вiйськовий за ними”, – додає Любов Галан.

Першi вiдчутнi змiни пораненi фронтовики побачать вже у найближчi два мiсяцi, обiцяють у Мiноборони. 

https://youtu.be/syaAjrAIX5A

 


Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу ifnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: kurs