Неправильний виклик швидкої у Франківську може закінчитися штрафом
Опубліковано : Патрік Скеля
На жаль, кожному з нас, рано чи пізно, доводиться телефонувати у швидку. Допомога може бути потрібна, як нам самим, так і нашим рідним. Або ж ми можемо стати свідками, як на вулиці комусь із перехожих стало погано, тоді теж набираємо 103, пише - Репортер.
Читайте також
Але чи знали ви, що медики на виклик можуть і не приїхати? То до кого ж тоді дзвонити по допомогу?
До редакції «Репортера» звернулася 30-річна Юля, прізвища просила не називати. Розповіла, що днями намагалася викликати швидку, коли в її 85-річної бабусі зупинилося серце. Однак ті відмовились приїхати, а Юлі сказали дзвонити в поліцію.
«Це трапилось у першій годині дня, – пригадує Юля. – Бабусі раптово стало погано, вона втратила свідомість, дихання зупинилося. Звісно, я одразу подзвонила на 103. Сказала, що жінці стало погано, вона, здається, вмерла, бо ж ознак життя вже нема. Мені порадили заспокоїтись і телефонувати у поліцію, нехай вони констатують смерть».
Поки Юля в паніці думала, куди їй звернутися по допомогу, її бабуся сама повернулася до життя. Як з’ясувалось пізніше, в неї була короткочасна зупинка серця.
«Я побачила, що бабуся почала рухатись і знову зателефонувала у швидку, – розповідає далі жінка. – Попросила диспетчера все ж таки прислати лікарів, бо ж людина жива, їй потрібна допомога. Але мені відповіли: «Ви впевнені, що там ще є до кого їхати? Перевірте пульс, бо якщо вона померла, то заплатите штраф за хибний виклик».
Після третього дзвінка медики таки приїхали. Оглянули бабусю, сказали звернутися до дільничного терапевта, аби той призначив лікування.
«Я зателефонувала, описала ситуацію, сказала, що приїжджала швидка, попросила прийти, аби ми знали, які ліки купувати, — каже Юля. – Але наша лікарка відповіла, що нічого порадити не може. Якби вона мені сказала, що приїде, але це буде коштувати, наприклад, 500 гривень – я б зрозуміла. Але вона просто поклала трубку! Звісно ж, до нас ніхто не приходив».
Винний – диспетчер
«Якщо в людини наступає клінічна смерть (як у випадку з тою бабусею), то її потрібно негайно реанімувати, – пояснює головний лікар обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Мирон Матейко. – Зрозуміло, якщо дзвонити у швидку і казати, що людина померла, то бригада вже не приїде. Якщо ви вже дзвоните медикам, то мусите правильно пояснити ситуацію. Бо ж констатація смерті не входить в обов’язки швидкої допомоги».
За словами Матейка, за законом, лікарі мусять прибути на виклик до хворого лише тоді, коли цей виклик є дійсно екстреним. Однак насправді зараз ця система не працює і медики швидкої виїжджають навіть поміряти тиск та вколоти знеболююче.
«Бригада екстреної допомоги має виїжджати на той виклик, де дійсно є загроза життю, – каже Мирон Матейко. – Та якщо в людини піднялась температура, підвищився тиск, болить спина чи голова, або ж їй треба просто відкрити лікарняний, то в таких випадках бригади швидкої мають право не виїжджати. На це мусить бути сімейний лікар чи дільничний терапевт. Позаяк кожна хвилина затримки екстреної медичної допомоги зменшує шанси вижити на 5%. А коли медики виїжджають на звернення пацієнтів, яким би допомогла консультація сімейного лікаря, вони ризикують запізнитися допомогти людині, для якої кожна хвилина – питання життя або смерті».
Екстрений чи не екстрений виклик — визначає диспетчер швидкої, від його кваліфікації залежить, чи вдасться врятувати життя хворого. Адже в екстрених випадках швидка допомога повинна приїхати через 10 хвилин. Якщо ж диспетчер вважає, що пацієнт може почекати, бригада приїде протягом години.
Важливо, що якщо швидка їхала дуже довго або ваш виклик не прийняли, в результаті чого хворий помер або ж це призвело до ускладнень хвороби, ви можете подати до суду. І винним, скоріш за все, визнають диспетчера, який відмовився приймати виклик або неправильно оцінив терміновість дзвінка.
Однак, якщо ви вирішили викликати швидку через укус кліща або ж тому, що перебрали під час застілля, то можете заплатити штраф — від 50 до 120 гривень.
Нові правила
Виглядає, що через медичну реформу швидка допомога може стати ексклюзивною і дуже вибірковою послугою. Наприклад, усі хронічно хворі – чи то з гіпертонією, чи то з ускладненням дихання – швидкої не дочекаються, бо викреслені зі списків потенційних клієнтів. Такі нові правила. Цих хворих має доглядати сімейний лікар. Та не відомо чи встигне він приїхати у разі форс-мажору і чи взагалі кинеться серед ночі рятувати свого пацієнта. Що робити? Везти хворого до лікарні самостійно. На власному авто, на таксі чи маршруткою -вирішувати лише вам.
Будуть зміни і в складі швидкої допомоги. Нині бригади поділяються на лікарські та фельдшерські. У лікарській бригаді працюють лікар, фельдшер, медсестра і водій. У фельдшерській — ті самі, але без лікаря.
Міністерство охорони здоров’я планує скоротити бригаду до двох парамедиків і екстреного медичного техніка — він же водій, навчений першої медичної допомоги. Лікарів, фельдшерів і медсестер у бригаді не буде.
Щоправда, хто вчитиме парамедиків, поки що не зрозуміло. На сьогодні в Україні навіть немає такого навчального закладу, а програма для парамедиків тільки-но розробляється. Однак, у МОЗ кажуть, що вже відправили перших інструкторів на навчання до США. Після повернення вони вчитимуть парамедиків і екстрених медичних техніків в Україні.
Лікарів треба шукати самим
Поки реформу ще не запровадили, але люди вже переймаються, куди їм звертатися з їхніми болячками. Найкращий вихід – сімейний лікар.
Закон дозволяє вибрати собі сімейного лікаря без прив’язки до місця прописки. Головне – аби ви були задоволені його роботою. Далі підписуєте з ним безстрокову декларацію про співпрацю. А якщо колись захочете змінити лікаря, треба лише оформили новий документ з іншим спеціалістом.
Важливо, що, обравши собі сімейного лікаря, ви зможете звертатись до нього з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям. Крім безпосереднього обстеження і лікування, сімейні лікарі будуть також видавати направлення до вузькопрофільних спеціалістів, видавати будь-які довідки та рецепти на ліки.
Аби не мати клопоту з лікарями, краще не хворіти взагалі, та це фантастика. Якщо ж у вас таки трапилась якась біда, то дзвоніть не на 103, а на 112 – це служба екстреної допомоги. Там вас вислухають і з’єднають — і з поліцією, і з швидкою, і з газовиками, і з пожежниками.
Головне — аби дзвінок був по темі.
Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу ifnews.org.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер і долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук.
Джерело: Репортер